İngiltere ne zaman Ankara Antlaşması'na imza atmıştır?

Güncellenme Tarihi: 2019-07-08 10:55:50

Türkiye ile Avrupa Birliği ülkeleri arasında Ankara Antlaşması'nın imzalandığı 1963 yılında İngiltere henüz Avrupa Birliği'ne üye ülkelerden birisi değildi.

İngiltere ne zaman Ankara Antlaşması'na imza atmıştır?

Ankara Antlaşması'nın Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarını ilgilendiren en önemli maddelerinden birisi "imza tarihinde geçerli olan uygulamaların Antlaşma geçerliliğini koruduğu müddetçe yürürlükte kalacak olması" maddesiydi. Antlaşmanın imzalandığı tarihte çok dikkat çekmeyen bu madde sonraki yıllarda İngiltere'nin de antlaşmaya dahil olması ile önem kazandı.

1973 yılında Avrupa Birliğine katılan İngiltere yapmış olduğu bu ortaklık çerçevesinde daha önceden imzalanmış olan Ankara Antlaşması şartlarını yerine getireceğini de taahhüt etmiş oldu. İngiltere'de o dönemdeki kanunlar, herhangi sınırlama olmaksızın yabancıların İngiltere'de iş kurabilmesini ve süresiz oturum izni almasını sağlayabiliyordu. Fakat ilerleyen yıllarda İngiltere, Ankara Antlaşması hükümlerinde açıkça yazmış olmasına rağmen iş yeri açmak isteyen kişiler için 200 bin Sterlin sermaye şartı, B2 seviyesinde İngilizce ve diploma gibi ülkeye girişleri ve iş kurmayı engelleyecek bazı koşullar getirdi ve uzunca bir süre bu uygulamayı durdurdu.

İlerleyen yıllarda bu uygulamanın Ankara Antlaşması maddelerine aykırı olduğu gerekçesi ile açılan davalar, İngiltere Hükümetinin temyiz çabalarına rağmen her seferinde Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları lehine sonuçlandı. Sonuç olarak Ankara Anlaşması İngiltere vizesi, Türk Vatandaşlarına İngiltere'de/Birleşik Krallıkta serbest meslek sahibi olarak ve herhangi bir genel asgari şart (sermaye, dil, eğitim vb.) koşulu olmaksızın iş kurma ve daha sonrasında İngiliz vatandaşlığı alma imkanını sunmaktadır. Ankara Antlaşması İngiltere vizesi ile İngiltere'de serbest meslek sahibi olarak belirtilen iş alanı ile ilgili yeterli bilgi, tecrübe, sermaye ve gerçekçi bir iş planının varlığının ispat edilmesi yeterlidir.

Ankara Antlaşması İngiltere vizesi başta olmak üzere diğer her çeşit İngiltere vizesi ile ilgili profesyonel hizmet almak istiyorsanız lütfen İngiltere vizesi başvuru hattı üzerinden uzman ve tecrübeli danışmanlarımızla iletişime geçiniz. “İngiltere vizesi başvuru prosedürleri nelerdir?”, “Brexit ile ilgili son gelişmeler nelerdir?”, “Ankara Anlaşması iptal mi oluyor?” gibi soruların cevaplarını İngiltere vizesi Son Gelişmeler sayfasını ziyaret ederek öğrenebilirsiniz. 

"İngiltere ne zaman Ankara Antlaşması'na imza atmıştır?" sayfası 739 defa okundu