Ankara Antlaşması Vizesi Nedir?

Güncellenme Tarihi: 2022-03-16 16:03:32

Ankara Antlaşması Vizesi, İngiltere'de serbest meslek sahibi  olarak kendi işini kurmak ya da kurulu bir işe ortak olmak isteyen, 18 yaşından büyük Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının başvuru yapabileceği ve çok sayıda göçmenlik hakkı elde edebileceği özel bir İngiltere vizesi türüdür.

Ankara Antlaşması Vizesi Nedir?

İngiltere Ankara Antlaşması Vizesi başvurusu yapabilmek için Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının sağlaması zorunlu olan standart şart ve uygulamalar yoktur. Bu İngiltere vizesinde başvuru sahibinin yapacağını söylediği işi yapabileceği kadar sermaye, mesleki tecrübe, eğitim ve İngilizceye sahip olup olmadığına bakılmakta ve işinin gerektirdiği şartları sağlayabilen kişilere vize verilemektedir.

Her bir başvuru için sağlanması gereken şartlar serbest meslek sahibi olarak İngiltere’de yapılacak olan işin niteliğine ve gereksinimlerine göre değerlendirilecektir. Ankara Antlaşması Vizesi başvurularında başvuru sahipleri bazı kriterlere göre kendilerine özgü ve iyi hazırlanmış bir başvuru dosyası ile başvuru yapmalıdırlar. Bu kriterler şunlardır;

İngiltere'de yapılacak iş, serbest meslek sahibi olarak  yapılmalıdır.

Çoğu meslek grubu çalışan olarak yapılabildiği gibi serbest meslek sahibi statüsünde de yapılabilmektedir. Ankara Anlaşması Vizesi başvurusu yapabilmek için başvuru sahibinin İngiltere’de yapacağı işi serbest meslek sahibi olarak yapacak olması gerekir. Burada yapacağınız işi yapma yönteminiz sizin serbest meslek sahibi olup olmadığınızı belirleyecektir. Hiç kimseye ve iş yerine bağlı olmadan, bağımsız bir şekilde çalışacaksanız işinizi serbest meslek sahibi olarak yapacaksınız demektir. Ancak işyerinde çalışma saatleriniz ve maaşınız bir başkası tarafından belirleniyorsa, sigorta ve gelir vergileriniz başka bir kişi ve kurumca ödeniyorsa siz çalışan/işçi olarak çalıştığınız için Ankara Antlaşması Vizesi başvurusu yapamazsınız.

Serbest meslek sahibi olarak yapılacak iş ile ilgili mesleki yeterliliğe sahip olunmalıdır.

İngiltere'de yapmayı planladığınız iş için mesleki anlamda yeterli olduğunuzu kanıtlamak üzere mesleki eğitim ve kurs sertifikalarınızı (ticaret ve meslek odaları kayıt belgeleriniz, meslek içi eğitim sertifikalarınız, kurs bitirme belgeleri vb.) vize başvurusunda sunmanız mesleki yeterliliğinizi gösterebilmeniz açısından oldukça faydalı olacaktır.

İngiltere'de işi başlatabilecek ve kar elde edene kadar hayatınızı sürdürebileceğiniz ölçüde bir sermayenin olması ve bunun kaynağının ispatlanabiliyor olması gerekmektedir.

Ankara Antlaşması kapsamında yapılacak İngiltere vizesi başvurularında belirlenmiş bir sermaye şartı bulunmamaktadır. Ankara Anlaşması Vizesi başvurularında sermaye kriterini sağlamak için önemli olan yapılacak işin gerektirdiği miktarda sermayeye sahip olmaktır. Örnek verecek olursak; çocuk bakıcısı, temizlikçi, özel ders öğretmeni vb. meslekler için 2-3 bin Sterlin değerinde bir sermayeye sahip olmak yeterliyken toptancı, market veya lokanta işi için ilgili işin piyasa değeri ne ise o miktarda bir sermaye yeterli olacaktır.

Başka bir kişiye ihtiyaç duymadan işinizi yürütecek ve İngiltere’deki yaşamınızı sürdürebilecek ölçüde İngilizce bilmeniz gerekir.

Ankara Antlaşması vizesi hükümlerine göre İngiltere'de kendi işinizi kurmak için İngilizce bilmeniz şartı bulunmamaktadır. Sadece başka bir kişiye ihtiyaç duymadan işinizi yürütecek ve İngiltere’de hayatınızı devam ettirebilecek kadar İngilizce bilmeniz yeterli olacaktır. Mesela, İngiltere'de yaşayan yaklaşık 400 bin nüfusa sahip Türk vatandaşlarının yoğun bir şekilde hayatını sürdürdüğü bölgelerde işinizi kurmak istiyorsanız bu durumunda ihtiyaç duyacağınız İngilizce düzeyi düşük olacakken, İngiltere genelinde bir iş yapmayı planlıyorsanız bu durumda da akıcı bir İngilizceye sahip olmanız gerekecektir.

Buna ek olarak, İngiltere’de işinizden kalan boş zamanlarınızın olması durumunda İngilizce kurslarına ya da dil okullarına katılarak dilinizi geliştirmeniz mümkündür. 

İngiltere'de yapmayı düşündüğüz işten hem kendi giderlerinizi hem de varsa ailenizin yaşam giderlerini karşılayacak düzeyde kar elde etmeniz gerekmektedir.

Ankara Antlaşması kapsamında yapılacak olan İngiltere vizesi başvurularında minimum düzeyde bir gelir elde etme şartı bulunmamaktadır. Burada önemli olan kaçak bir işte çalışmayacak ve devlet sosyal yardımlarından yararlanma ihtiyaç duymayacak düzeyde gelir elde edebilmektir. Gelir elde etme şartı, işten elde edilebilecek kazanca ve ailelerin yaşam standartlarına göre farklılık göstermektedir.

Sağlanması gereken standart şartlara sahip olmayan Ankara Antlaşması Vizesi’ne başvuru yapacak kişiler yukarıdaki kriterleri yapacakları işin ölçeğine göre sağlayabiliyorlarsa başvuru yapmalıdırlar. Aksi hallerde olumsuz bir sonuçla karşılaşabilirler.

Ankara Anlaşması Vizesi ile İngiltere’de belli süreler bulunduktan sonra çok geniş kapsamlı göçmenlik hakları elde edebilmeniz bu İngiltere vizesinin en önemli avantajıdır. İngiltere’de Ankara Antlaşması kapsamında toplamda 5 yıl bulunmuş olmanız durumunda sürekli oturum iznine, 1 yıl daha sürekli oturum izniyle bulunmuş olmanız durumunda ise İngiltere vatandaşlığına başvuru yapabilir ve bu hakları elde ederek İngiltere’deki yaşamınıza devam edebilirsiniz. 

Ankara Anlaşması Vizesi’ne yapılacak olan başvurular oldukça dikkatli hazırlanması ve hassasiyet gösterilmesi gereken başvurulardır. Bu bağlamda yapılacak başvuruların bir uzman danışmanlığında yapılması hem başvurunun olumlu sonuçlanması hem de herhangi bir sebeple karşılaşılabilecek vizenin reddi durumuna itiraz ederek sonucun olumluyla değiştirilebilmesi açısından oldukça önem taşımaktadır. Bu İngiltere vizesi ile ilgili daha ayrıntılı bilgi almak ve dosyanızı İngiltere Göçmenlik Düzenlemeleri konusunda uzman danışmanlarımızla birlikte hazırlamak için İngiltere Vizesi Danışmanlık Hattıvasıtasıyla firmamızla iletişime geçebilirsiniz. 

Firmamız İngiltere Göçmenlik Düzenlemeleri, Mevzuatı ve Uygulamaları alanında uzmanlaşmış danışmanlarıyla İngiltere vizesi, Ankara Anlaşması Vizesi, İngiltere Vizesi Retlerine İtiraz başvuruları konularında 2006 yılından beri hizmet vermekte olan bir danışmanlık şirketidir. “İngiltere vizesi türleri nelerdir?”, “Brexit ile ilgili son gelişmeler nereden öğrenilebilir?”, “Ankara Anlaşması Vizesi başvuru şartları nelerdir?” gibi soruların cevaplarını İngiltere’deki Son Gelişmeler sayfasını ziyaret ederek öğrenebilirsiniz.

"Ankara Antlaşması Vizesi Nedir?" sayfası 5843 defa okundu


Sıkça Sorulan Sorular