Ankara Antlaşması Vizesi Hakkında Merak Edilenler

Güncellenme Tarihi: 2022-03-16 17:21:05

Ankara Antlaşması Vizesi, bugüne kadar pek çok Türkiye Cumhuriyeti vatandaşının İngiltere’ye giderek iş kurmasını ve hatta sonrasında İngiliz vatandaşı olmasını sağlamış olan ve bu nedenle en çok merak edilen İngiltere vizesi türüdür.

Ankara Antlaşması Vizesi Hakkında Merak Edilenler

İngiltere’de kendi işini kurmak ya da kurulu olan bir işletmeye ortak olmak üzere başvuru yapılabilecek Ankara Anlaşması Vizesi, vize sahiplerine pek çok avantaj sağlamaktadır. Ankara Antlaşması Vizesi dışında iş kurmak üzere başvuru yapılabilecek diğer İngiltere iş vizesi türleri ise İngiltere Girişimci Vizesi ile İngiltere Yatırımcı Vizesidir. Bu İngiltere iş vizesi türlerinde sağlanması oldukça zor olan sermaye, dil, mesleki yeterlilik gibi kriterler bulunduğu için başvuru sahiplerince Ankara Anlaşması Vizesi çok daha avantajlı görülmektedir.

Ankara Antlaşması Vizesi, diğer vize türleri gibi standart şartlara sahip bir İngiltere vizesi değildir. Bu vizeye yapılan başvurular değerlendirilirken başvuru sahiplerinin işlerini kurabilecek şartlara sahip olup olmadıklarına bakılmaktadır. Yani diğer vize türlerinde karşılanması zorunlu olan sermaye, mesleki yeterlilik, İngilizce bilgisi gibi şartlar Ankara Anlaşması Vizesi’nde aranmamaktadır ve yalnızca işin kurulabileceği ölçüde olması yeterli olmaktadır.

Bu İngiltere vizesi başvurusunda sermaye şartını sağlayıp sağlamadığınız yapacağınız işin ölçeğine göre belirlenecektir. Mesela İngiltere’de evden çalışarak grafikerlik işini yapacaksanız temel masraflarınız, ev kiranız, çalışacağınız bilgisayar ve programların masrafları vb. masrafları karşılayabilmeniz gerekir. Bu da işinizden kar sağlayana kadar 2-3 bin sterlin gibi bir sermayenin yeterli olacağı anlamına gelmektedir. İngilizce şartı için ise iş planınızda sunacağınız hedef kitle önem taşımaktadır. Çünkü başka birisine ihtiyaç duymaksızın müşterilerinizle iletişim kurabilmeniz gerekir.

Mesleki yeterliliğin sağlandığı yani başvuru sahibinin işini İngiltere’de de yapabileceğini gösterebilmesi için ise iş planı, diploması, sertifikaları, referans mektupları vb. belgeleri başvuru dosyasına eklemesi yeterli olacaktır. Ankara Antlaşması Vizesi’ne başvuru yapabilmek için üniversite mezunu olmaya gerek yoktur. Ya da belli bir süre tecrübe şartı da bulunmamaktadır. Ortaokul, lise vb. okul mezunu olan ya da hiç çalışmamış kişiler de işlerini yapabileceklerini dosyalarında ispatlayabildikleri takdirde bu vizeyi alabileceklerdir.

Bu İngiltere vizesinin en önemli avantajı, İngiltere’de 5 sene bulunduktan sonra sürekli oturum iznine, sürekli oturumu aldıktan 1 yıl sonra ise İngiltere vatandaşlığına başvuru hakkı veriyor olmasıdır. Bu süreler diğer vize türlerinde çok daha uzundur. İngiltere vatandaşlığı için tıkla!

Son olarak en çok merak edilen hususlardan birini açıklayacak olursak, Ankara Anlaşması Vizesi’nin hükümleri için değiştirilemez kuralı vardır. Yani ileride vize kuralları değiştirilse dahi, yapılacak olan değişiklikler bu kapsamda alınmış ve alınacak olan vizeleri etki etmeyecektir.

Ankara Anlaşması Vizesi başvuruları oldukça dikkatli yapılması gereken başvurulardır. Bu nedenle yapılacak başvuruların bir uzman danışmanlığında yapılması önem taşır. Türkiye ve Londra ofisleri bulunan firmamız uzmanlaşmış kadrosu ile her iki ülkede yapılan tüm İngiltere vizesi başvurularında başvuru dosyasının incelenmesi, eksik olan noktalarda vize başvuru sahiplerine bilgi verilmesi, sorunların çözümü noktasında yapılabileceklerin belirlenmesi noktasında danışmanlık hizmeti vermektedir. 

Firmamız İngiltere Göçmenlik Düzenlemeleri, Mevzuatı ve Uygulamaları alanında uzmanlaşmış danışmanlarıyla İngiltere vizesi, Ankara Anlaşması Vizesi, İngiltere Vizesi Retlerine İtiraz başvuruları konularında 2006 yılından beri hizmet vermekte olan bir danışmanlık şirketidir. Ankara Anlaşması Vizesi ile ilgili daha ayrıntılı bilgi almak ve başvurunuzu danışmanlarımızla birlikte hazırlamak için İngiltere Vizesi Danışmanlık Hattı vasıtasıyla firmamızla iletişime geçebilirsiniz.  

"Ankara Antlaşması Vizesi Hakkında Merak Edilenler" sayfası 3622 defa okundu


Sıkça Sorulan Sorular