Ankara Antlaşması İngiltere Vizesi Nasıl Elde Edildi?

Güncellenme Tarihi: 2022-03-16 17:15:58

Bilindiği gibi Ankara Anlaşması İngiltere vizesi Türk vatandaşlarının Birleşik Krallık'ta iş kurmasını sağlayan bir vizedir.

Ankara Antlaşması İngiltere Vizesi Nasıl Elde Edildi?

Bugün Türk vatandaşlarının Ankara Antlaşması'nı bir İngiltere vizesi olarak kullanması, 20 Eylül  2007’de Avrupa Birliği Adalet Divanı’nın “Tüm ve Darı Kararı” ile netleşmiştir.

Veli Tüm ve Mehmet Darı isimli vatandaşlarımız vize almadan gittikleri İngiltere’ye varışlarında sığınma talebinde bulunmuşlardır. Söz konusu taleplerin incelenmesi aşamasında İngiltere’ye geçici olarak kabul edilen vatandaşlarımız, iş kurma amacıyla yerleşme izni istemişlerdir. İngiliz makamları ise bu talebi reddetmişlerdir.

Vatandaşlarımız, başvurularının reddi aleyhine İngiltere’de yargı yoluna gitmişler ve Türkiye ile Avrupa Birliği arasında imzalanan 1970 tarihli Katma Protokol’ün 41.maddesi uyarınca kendilerine izin verilmesi gerektiğini belirtmişlerdir. Anılan madde “ Akit Taraflar (Türkiye ve Avrupa üye ülkeleri), aralarında, yerleşme hakkı ve hizmetlerin serbest edimine yeni kısıtlamalar koymaktan sakınırlar” hükmünü içermektedir.

İngiltere’de davaya bakam Mahkeme ve Temyiz Mahkemesi Tüm ve Darı lehine karar vermiştir. Son temyiz aşamasında ise Lordlar Kamarası, Divandan ön karar temin etmek üzere yargılama sürecini durdurmuş ve Katma Protokol’ün 41.maddesinin yorumlanmasını Avrupa Birliği Adalet Divanından istemiştir. Divan 20 Eylül 2007 tarihinde aldığı kararla davayı anılan Tüm ve Darı lehinde sonuçlanmıştır.

Sonuç olarak, İngiltere’ye ekonomik bir faaliyet amacı ile iş kurma amacı ile gidecek olan Türk vatandaşları, tarihi bir anlaşma olan Ankara Anlaşmasından yararlanabilir ve Birleşik Krallıkta iş kurabilirler. Ve yine anlaşma gereğince, Ankara Antlaşması İngiltere vizesine başvururken girişimci ve yatırımcı vizesi türlerindeki sermaye rakamlarını göstermek zorunlu değildir.

Firmamız İngiltere Göçmenlik Düzenlemeleri, Mevzuatı ve Uygulamaları alanında uzmanlaşmış danışmanlarıyla İngiltere vizesi, Ankara Anlaşması Vizesi, İngiltere Vizesi Retlerine İtiraz başvuruları konularında 2006 yılından beri hizmet vermekte olan bir danışmanlık şirketidir. Ankara Antlaşması İngiltere vizesi de dahil olmak üzere diğer her çeşit İngiltere vizesive İngiltere ile ilgili her konuda profesyonel danışmanlık hizmeti almak istiyorsanız lütfen İngiltere vizesi başvuru hattı üzerinden uzman ve tecrübeli danışmanlarımızla iletişime geçiniz.

"Ankara Antlaşması İngiltere Vizesi Nasıl Elde Edildi?" sayfası 3227 defa okundu


Sıkça Sorulan Sorular