Ankara Antlaşması ile İngiltere Vatandaşlığı Kaç Senede Alınır?

Güncellenme Tarihi: 2022-03-16 17:36:35

Bilindiği gibi Ankara Antlaşması İngiltere vizesi Türk vatandaşlarının İngiliz vatandaşlığı alabilmesini sağlayan bir vizedir. 

Ankara Antlaşması ile İngiltere Vatandaşlığı Kaç Senede Alınır?

Yalnızca Türk vatandaşlarının yararlanabildiği Ankara Anlaşması İngiltere vizesi ile normal şartlarda alınması gerekenden çok daha kısa sürede İngiliz vatandaşlığı alınabilmekteydi. İngiltere'de bu vize kapsamında geçirilen 4 yıldan sonra sürekli oturum izni, 5 yıldan sonra ise İngiltere vatandaşlığı alınabiliyordu. Ancak 15 Haziran 2018'de yapılan değişikliklerle bu sürenin de değiştirildiği açıklanmıştır. Bu tarih itibarıyla yapılan başvurular sonrasında İngiltere'de toplam 5 sene bulunduktan sonra alabileceğiniz sürekli oturum izninden 1 yıl sonra İngiliz vatandaşlığı alınabilir.

Bir iş vizesi olan Ankara Antlaşması İngiltere vizesi ilk olarak 1 yıllık süre ile verilir. Bu 1 yılda kişinin İngiltere’de gösterdiği performans çok önemlidir. Yasalara uyarak tıpkı vize başvurusunda belirtildiği gibi iş planını uygulanması ve bundan gelir elde edilmesi önemlidir. Eğer bu ilk 1 yılda başarılı bir performans sergilenemezse 3 yıllık uzatma vizesini almak zorlaşabilir. 3 yıla kadar bir süreyle verilen uzatma vizesine hem İngiltere’den hem de Türkiye’den başvurabilirsiniz. 3 yıllık uzatma başvurusunun verilmesi ile aynı işi 4 yıl daha İngiltere’de yaparak gelir elde edebilirsiniz ve toplam 5 sene sonunda Süresiz Oturum İzni için başvuru yapabilirsiniz.

Süresiz Oturum İzninden sonra ise dilediğiniz işi yapma imkanı vardır. Bu oturum iznini almak için herhangi bir İngilizce dil testine girmek zorunda veya bir mülakata gitmek zorunda da değilsiniz. Süresiz oturum iznini aldıktan 1 yıl sonra ise İngiliz vatandaşlığı için başvuruda bulunabilirsiniz. İngiliz vatandaşlığını alabilmeniz için İngiltere’de geçirmiş olduğunuz süre boyunca isminizin yasal olmayan hiçbir işe bulaşmamış olması gerekmektedir. Ayrıca vatandaşlığı alabilmek için Life in the UK sınavını da geçebilmek zorundasınız.

Firmamız İngiltere Vizesi, Ankara Anlaşması Vizesi, İngiltere Vizesi Retlerine İtiraz başvuruları konularında 2006 yılından beri hizmet vermektedir. Ankara Antlaşması İngiltere vizesi de dahil olmak üzere diğer her çeşit İngiltere vizesive İngiltere ile ilgili her konuda profesyonel danışmanlık hizmeti almak istiyorsanız lütfen İngiltere vizesi başvuru hattı üzerinden uzman ve tecrübeli danışmanlarımızla iletişime geçiniz.

"Ankara Antlaşması ile İngiltere Vatandaşlığı Kaç Senede Alınır?" sayfası 3876 defa okundu


Sıkça Sorulan Sorular