Ankara Antlaşması (ECAA) Nedir?

Güncellenme Tarihi: 2022-03-16 17:38:20

1963 yılında Türkiye ile Avrupa Birliği ülkeleri arasında imzalanan Ankara Antlaşması (ECAA - European Community Association Agreement) maddeleri, imzalandığı tarihte yürürlükte olan uygulamaların Antlaşma geçerliliğini koruduğu müddetçe uygulanacağını taahhüt etmektedir. 

Ankara Antlaşması (ECAA) Nedir?

Avrupa Birliği'ne ve dolayısıyla Ankara Antlaşması hükümlerine daha sonradan dahil olan İngiltere de, o tarihlerde yabancıların ülkede kendi işlerini kurmak ve serbest meslek sahibi olarak çalışmak kaydıyla yaşayabilmelerine de izin vermiş olmaktadır.

İlk olarak 1 yıl verilen Ankara Anlaşması sonrası uzatma vizeleri de alınarak toplam 5 yıl sonunda Sürekli Oturum İzni alınabilir ve bu izinden 1 yıl sonra ise İngiliz vatandaşlığına geçiş için başvuru yapılabilir.

İlerleyen tarihlerde İngiltere Hükümeti bu uygulamayı kaldırmak istemiş hatta uzunca bir süre için durdurmuştur. Ancak yapılan itirazlar ve açılan davalar sonucu, uygulamanın durdurulmasının Ankara Antlaşması hükümlerine ve dolayısıyla Avrupa Birliği bütünlüğünü sağlayan ilkelere karşı olduğuna karar verilerek yabancıların İngiltere'de iş kurmasına ve süreci tamamladıktan sonra vatandaşlık almasına izin veren uygulama devam ettirilmek zorunda kalınmıştır.

İngiltere Hükümetinin karara itiraz etmesi ve davayı Lordlar Kamarasına ve Avrupa Adalet Divanı'na götürmesi de bu kararı değiştirmemiştir.

Sonuç olarak Ankara Antlaşması İngiltere vizesi, Türk Vatandaşlarına İngiltere'de/Birleşik Krallık'ta serbest meslek sahibi olarak ve herhangi bir genel asgari şart (sermaye, dil, eğitim vb.) koşulmaksızın iş kurma ve daha sonrasında Vatandaşlık alma imkanını sunmaktadır.

Ankara Antlaşması İngiltere vizesi ile İngiltere'de serbest meslek sahibi olarak belirtilen iş alanı ile ilgili yeterli bilgi, tecrübe, sermaye ve gerçekçi bir iş planının varlığının ispat esilmesi yeterli olacaktır.

Firmamız İngiltere Göçmenlik Düzenlemeleri, Mevzuatı ve Uygulamaları alanında uzmanlaşmış danışmanlarıyla İngiltere vizesi, Ankara Anlaşması Vizesi, İngiltere Vizesi Retlerine İtiraz başvuruları konularında 2006 yılından beri hizmet vermekte olan bir danışmanlık şirketidir.

Ankara Antlaşması İngiltere vizesi başta olmak üzere diğer her çeşit İngiltere vizesi ile ilgili profesyonel hizmet almak istiyorsanız lütfen İngiltere vizesi başvuru hattı üzerinden uzman ve tecrübeli danışmanlarımızla iletişime geçiniz.

"Ankara Antlaşması (ECAA) Nedir?" sayfası 984 defa okundu


Sıkça Sorulan Sorular