Ankara Antlaşması ile İngiliz Vatandaşlığı Başvurusu

Güncellenme Tarihi: 2022-03-18 12:42:14

Ankara Antlaşması kapsamında İngiltere'de 5 yılı doldurmanızın ardından alabileceğiniz Sürekli Oturum İzninden 1 sene sonra gerekli şartların da yerine getirilmesiyle İngiliz vatandaşlığı için başvuru yapabilirsiniz.

Ankara Antlaşması ile İngiliz Vatandaşlığı Başvurusu

İngiltere'de iş kurmak üzere yapılacak Ankara Antlaşması ilk başvurusunun ardından İngiliz vatandaşlığına geçmek için yapılacak olan başvuru süreci 4 temel adımdan oluşmaktadır.

Ankara Antlaşması ile İngiliz Vatandaşlığı - İlk Başvuru 

Ankara Antlaşması Vizesi kapsamında yapılacak ilk İngiltere Vizesi başvurusu, kişinin İngiltere'ye gitmesine ve işi başlatmasına olanak sağlayan 1 yıllık vizeyi almasını sağlayacak ilk ve en önemli adımdır. 

Uzatma Başvurusu

Ankara Antlaşması Vizesi kapsamında yapılacak olan bu ikinci başvuru kişinin İngiltere'deki işini ve yaşamını devam ettirmek üzere 1 yıllık vizenin dolmasından önce yapması gereken başvurudur. Bu aşamada başvuru sahibinin İngiltere'deki yaşamı, kural ve yasalara uyup uymadığı, yapılan işten yeterli düzeyde kar elde edip etmediği gibi bir takım hususlar değerlendirilmektedir. Bu değerlendirme sonucunda kişiye uzatma verilip verilemeyeceğine karar verilir.

Sürekli Oturum İzni Başvurusu

Ankara Anlaşması Vizesi uzatma başvurularından sonra toplam 5 yıl İngiltere’de bulunduktan sonra üçüncü adımda yapılacak olan başvuru sürekli oturum izni başvurusudur. Vize memurlarının İngiltere'deki yaşamınızı ve geçmişinizi incelediği bu aşamada sonucun olumlu olması halinde kişi sürekli oturum izni sahibi olur ve İngiltere Ankara Antlaşması Vizesi sahibi olmaktan çıkar. Bunun anlamı artık kişinin ilk başvuru esnasında ifade ettiği işi yapmak zorunluluğunun ortadan kalkmasıdır. Kişi bu izni aldıktan sonra iş değiştirebilir, alan değiştirebilir veya çalışma şeklini değiştirerek kendi işyerinin sahibi olmak yerine bir işverenin yanında çalışmaya başlayabilir. 

İngiliz Vatandaşlığı Başvurusu

Sürekli oturum iznini aldıktan 1 yıl sonra dördüncü ve son adım İngiliz vatandaşlığı başvurusudur. Ancak başvuru sahibinin başvuru yapabilmesi için bu koşulların haricinde Life in the UK testini başarıyla geçmesi ve dil yeterliliğini de sağlaması gerekmektedir. Başvurusu olumlu sonuçlanarak İngiliz vatandaşlığı alan kişi tamamen bir İngiliz ile aynı haklara sahip olur, oy kullanabilir ve sosyal haklardan faydalanabilir.

Bunlara ek olarak Ankara Antlaşması ile İngiliz vatandaşlığına başvuracak kişiye ait sabıka, polis kayıtları, mahkeme kararları, cezalar vs. incelenir ve bu belgeler başvuru sonucunu etkileyebilir. Son olarak son 12 ay içinde 90 gün ve son 5 yılda 450 günden fazla Birleşik Krallık sınırları dışında kalmamış olmanız ve önceki başvurularınızda herhangi bir yalan beyan/ sahte evrak vb. kullanmamış olmanız önemli noktalardır.

Özetle

Ankara Antlaşması ile İngiliz Vatandaşlığı Başvurusu olumlu sonuçlanan bireylere öncelikle 1 yıllık vize verilir ve vize uzatma başvurularıyla bu 5 yıla tamamlandıktan sonra sürekli oturum başvurusunda bulunma hakkı verilir. İngiltere’de sürekli oturum sahibi olarak en az 1 yıl bulunan bireyler Ankara Antlaşması ile İngiliz vatandaşlık başvurusunda bulunabilecek olup İngiltere vatandaşlık başvuru koşullarını sağlayarak vatandaşlık sertifikasını alan bireyler geçerlilik süresi 10 yıl olan İngiltere pasaportu başvurusunda bulunabilirler. Süresiz oturum, Ankara Antlaşması ile İngiliz vatandaşlığı ve İngiliz pasaportu başvurularında sağlanması gereken farklı koşullar mevcuttur. Bunları öğrenebilmek için uzmanlarımızla iletişime geçebilirsiniz.

Ankara Antlaşması ile İngiliz Vatandaşlığı Başvurusu red ile karşılaşan bireylerin, İngiltere vizesi alt kategorilerine göre farklılık gösteren çeşitli itiraz yolları bulunmaktadır. İngiltere vizesi başvurunun ret nedenleri şunlar olabilmektedir; sahte bilgi veya belge sunulması, puanlama sisteminden tam puan alamama, kişisel bilgileri eksik veya yanlış beyan etme, İngiliz makamlarından bilgi veya belge saklama vs. İngiltere vizesi ret gerekçeleri çoğaltılabileceği gibi vize reddi almamak için İngiltere vizesi ve vize retlerine itiraz başvuruları için alanında uzman danışmanlardan destek alınması önerilmektedir.

2006 yılından beri firmamız Ankara Antlaşması ile İngiliz Vatandaşlığı Başvurusu konularında hizmet vermekte olan bir şirkettir. Ankara Antlaşması İngiltere vizesi başta olmak üzere diğer her çeşit İngiltere vizesi ile ilgili profesyonel hizmet almak istiyorsanız lütfen İngiltere vizesi başvuru hattı üzerinden uzman ve tecrübeli danışmanlarımızla iletişime geçiniz.

"Ankara Antlaşması ile İngiliz Vatandaşlığı Başvurusu" sayfası 6063 defa okundu


Sıkça Sorulan Sorular